środa, 01 marzec 2017 02:32

NURKOWANIE W KRYSZTAŁOWEJ WODZIE

Ze względu na czyste wody o dużej przejrzystości i urozmaiconym dnie, jezioro to jest często odwiedzane przez płetwonurków. Jest to największe i najgłębsze jezioro Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Maksymalna głębokość jeziora to 35,5 metra, a średnia głębokość wynosi 10,9 metra.

Nurkowanie to w zasadzie prosty sport, który może uprawiać praktycznie każdy. Bezpieczeństwo zależy jednak przede wszystkim od posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej jak i odbycia ćwiczeń praktycznych. Pamiętać trzeba, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem i aby z niej bezpiecznie korzystać trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Nurkowania niestety nie można uczyć się samemu, np. z internetu czy książek. Zajęcia musi prowadzić odpowiednio przeszkolony instruktor. Zapewni to odpowiedni standard bezpieczeństwa i pozwoli na szybkie zdobycie niezbędnych podstaw.

Nurkować mogą jedynie osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje oraz posiadają dokument to potwierdzający – certyfikat nurkowy. Dokument ten tworzy drogę do wypożyczenia sprzętu nurkowego jak również korzystania ze wszelkiego rodzaju baz nurkowych i zorganizowanych wyjazdów nawet w najbardziej egzotyczne miejsca.

Nurkowanie jest bardzo bezpiecznym sportem o ile przestrzegamy wszystkich zasad wpajanych podczas kursu oraz nie przekraczamy limitów głębokości do jakich zostaliśmy przeszkoleni. Musimy spełniać podstawowe wymagania dotyczące sprawności fizycznej, takie same jak w każdym sporcie. Nurkowanie to nie jest maraton, nie trzeba być również strongmanem. Wystarczy umiejętność pływania oraz podstawowy zakres ogólnej sprawności. Swoje nurkowe cele i plany dopasowujemy do swoich możliwości. Nie ma również ograniczenia wiekowego. Nurkują zarówno osoby starsze jak i dzieci. Nurkowanie pozytywnie wpływa na nasz organizm jak każdy rodzaj sportu realizowany w rozsądnych dawkach.

Najważniejsze jest to, aby ćwiczyć nabyte umiejętności i przede wszystkim nurkować, nurkować i jeszcze raz nurkować, bo właśnie praktyka da solidne podstawy, aby móc się dalej rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Z każdym nurkowaniem zdobywamy coraz większą pewność siebie i możemy w większym stopniu cieszyć się odkrywaniem niezwykłego podwodnego świata krystalicznego jeziora Lubikowskiego, a obsługa sprzętu i samo nurkowanie stanie się czymś tak naturalnym jak jazda na rowerze.