poniedziałek, 06 marzec 2017 08:57

IDEALNE WARUNKI DO ŻEGLOWANIA

Żeglugę można uprawiać wszędzie tam, gdzie jest odpowiednio głęboka woda, wiatr i przestrzeń na manewry z wykorzystaniem żagli. Nasz kraj obfituje w wiele miejsc, w których możemy cieszyć się tym pięknym sportem, o czym zresztą świadczy duża ilość klubów żeglarskich.

Ulubionym i najbardziej popularnym miejscem spotkań miłośników żeglarstwa jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich z dużymi portami, a także cichymi wsiami i pobliskimi rezerwatami przyrody. Mazurskie wody to Mamry, Śniardwy, Mikołajskie, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymońskie, Tałtowisko, Tałty i Roz – ale to nie wszystko. Kierując się na wschód znajdziemy kolejne akweny w rejonie Orzysza i Ełku, Ostródy i Iławy. Do najbardziej popularnych zaliczymy Wigry i jezioro Augustowskie. Idealne miejsce do żeglugi znajdziemy również na Pojezierzu Pomorskim w rejonie Wisły i Odry oraz na jeziorach ciągnących się wzdłuż Bałtyku na Pomorzu Zachodnim, np. Jezioro Resko, Jamno czy Łebsko.

Osoby, które nie lubią mazurskiego tłoku mogą wybrać Zalew Szczeciński i jezioro Dąbie. Rozciągające się od Borów Tucholskich do Bałtyku Pojezierze Kaszubskie obejmuje swym zasięgiem aż kilkaset jezior z doskonałymi szlakami zarówno do żeglowania jak i na pływanie kajakami. Żeglowanie po jeziorze to doskonały czas na kształtowanie ducha u młodzieży, jak i całej owocny czas dla całej rodziny, również z małymi dziećmi.

Rejs pod żaglami to nie tyko niesamowita forma relaksu i aktywności fizycznej. To także styl życia dla ludzi z charakterem, którzy cenią sobie niezależność i odpoczynek od miejskiego zgiełku – stąd właśnie tylu żeglarzy na Pojezierzu Lubuskim, a dokładniej na jeziorze Lubikowskim.